Hangi vücut kokusu hangi sağlık sorununa işaret ediyor?

Uzmanlar, vücut kokusunun idrar yolu enfeksiyonundan diş eti hastalığına kadar birçok sağlık sorununa işaret edebileceğini söylüyor.

Çoğu zaman duş almak ya da banyo yapmak kokuyu giderebilir. Ter, kötü vücut kokusunun en büyük nedenlerinden biridir, ancak bazıları diğerlerinden daha karmaşık olabilir.

İngiltere merkezli Dr. Dawn Harper, yaklaşık 100 kişiden birinin aşırı terlemeye neden olan bir durum olan hiperhidrozdan muzdarip olduğunu söylüyor.

Kokan ayaklardan keskin idrar kokusuna kadar uzmanlar, yaygın vücut kokularıyla nasıl başa çıkılacağına dair tavsiyelerini şu şekilde paylaşıyor…

ÇÜRÜYEN ÇÖP GİBİ AŞIRI GÜÇLÜ KOKU

Vücudunuzun bu kadar hoş olmayan bir koku yayması sosyal hayatınızı ciddi şekilde etkileyebilir. Pratisyen hekim Dr. Ann Nainan, kötü vücut kokusunun, hemen duşa girmeniz gerektiğinin bir işareti olabileceğini söylüyor.

Ancak kötü kokunun arkasında başka potansiyel nedenler de vardır. Dr. Nainan, “Stres ve kaygı, ter bezlerini uyararak terlemeyi artırabilir ve vücut kokusunu kötüleştirebilir.”

“Düzgün havalandırmaya izin vermeyen dar veya sentetik giysiler giymek aynı zamanda teri ve bakterileri hapsederek vücut kokusuna katkıda bulunabilir. Ayrıca bazı ilaçlar veya takviyeler vücut kimyasını değiştirebilir ve yan etki olarak vücut kokusunda değişikliklere neden olabilir.” diyor.

İşlenmiş gıdalar, şeker ve alkolden zengin bir beslenmenin, ciltteki bakteri dengesini değiştirerek ve ter üretimini artırarak vücut kokusunu da etkileyebileceğini söylüyor.

Buna ek olarak, sıcak veya nemli hava ve bazı sağlık koşulları da terlemeye ve vücut kokusunun kötüleşmesine katkıda bulunabilir.

VAJİNAL AKINTI KAYNAKLI KOKU

Aşırı veya olağandışı vajinal akıntı sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda partnerinizle cinsel yakınlaşma isteğinizi bile engelleyebilir.

Danışman jinekolog Dr. Jo Bailey, yoğun beyaz, bazen pütürlü akıntının mantardan kaynaklanabileceğini söylüyor. Vajinal mantarın diğer semptomları arasında vulval kaşıntı, ağrı veya yanma, seks sırasında ağrı ve hatta ciltte kağıt kesiği gibi görünen küçük çatlaklar bulunuyor.

Dr. Bailey, “Vajinanız, vajinal mikrobiyom olarak bilinen çeşitli bakteri türlerini içerir. Sağlıklı bir vajinada, iyi bakterilerin, özellikle de vajinanın pH’ını düşük tutan ve kötü bakterilerin aşırı çoğalmasını engelleyen laktobasiller baskın olacaktır.” diyor.

KESKİN BİR İDRAR KOKUSU

Tuvalete gittiğinizde çıkan koku sizi şaşırttı mı? Çoğu zaman bunun basit nedenleri vardır, ancak potansiyel olarak daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Diyet ve sıvı alımı, enfeksiyon, ilaçlar ve bazı tıbbi durumlar gibi idrarın görünümünü ve kokusunu da etkileyebilir.

London Bridge Hastanesi’nden ürojinekolog danışman Dr. Sushma Srikrishna, “Vücudunuz susuz kaldığında idrarınız amonyak gibi güçlü bir kokuya sahip olur ve rengi koyu görünür” diyor.

Kuşkonmaz, Brüksel lahanası, soğan, bazı baharatlar, sarımsak, köri, somon ve alkol gibi bazı yiyecekler idrarınızın kokusunu değiştirebilir ve yüksek tuzlu bir diyet de idrarınızı daha konsantre hale getirerek ona daha güçlü bir koku verebilir.

Dr. Srikrishna, “Bazı takviyeler, özellikle suda çözünebilen B6 vitamini içerenler, idrarda keskin bir kokuya neden olabilir” diye ekliyor.

KÖTÜ KOKAN NEFES KOKUSU

Sabah nefesi, sarımsak nefesi veya köri nefesi olsun, ağız kokusunu gidermenin genellikle kolay bir yolu vardır. Ancak bazen istediğimizden biraz daha uzun sürebilir.

Nefesinizin koktuğundan emin değil misiniz? Bileğinizin içini yalayın, on saniye bekleyin ve koklayın. Eğer koku kötüyse, bu, nefesinizin kötü koktuğunun önemli bir göstergesidir.

Kalıcı ağız kokusunun yaygın nedenleri arasında, kötü ağız hijyeninin yanı sıra diş eti hastalığı, dehidrasyon, açlık veya sindirim sorunları, geniz akıntısı veya bademcik enfeksiyonu yer alır.

İyi ağız hijyenini sağlamak ve sürdürmek hayati önem taşır. Ağız kokusu, altta yatan ağız veya genel sağlık sorunları için potansiyel bir uyarı işareti olmasının yanı sıra, sosyal kaygıya ve güven kaybına da yol açabilir. 

AYAK KOKUSU

Ayak kokusu, hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve sıklıkla terli veya nemli ayaklar da kokuya eşlik eder.

Ayak hastalıkları uzmanı Andrea Jones, ayak kokusuna çeşitli faktörlerin katkıda bulunduğunu ortaya koyarken, “Birincil neden, bakteri üremesi için ideal nemli bir ortam yaratan aşırı terlemedir. Derideki bakteriler teri parçaladığında kötü kokulu bileşikler üretir ve bu da kötü kokuya neden olur.”

Sıkı veya hava almayan ayakkabılar giymek, nemi ve ısıyı hapsederek sorunu daha da kötüleştirebilir ve bakteri üremesini daha da teşvik edebilir.

Kokan ayaklarla başa çıkmak için, uygun hijyen uygulamalarını benimsemek ve terleme ile bakteri üremesini azaltacak yaşam tarzı değişiklikleri yapmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir